Tibetská kefírová houba

 

Co je to kefír?

Kefírem se obecně myslí nápoj, který je vyrobený kvašením pomocí kefírové kultury. Existují dva druhy kefírové kultury. Jeden druh žije a rozmnožuje se v mléce, má  mazlavou gelovitou konzistenci bílé barvy (vypadá jako malé měkké růžičky květáku) a krmí se laktózou, zatímco "krystalky" toho druhého, žijícího ve sladké vodě, jsou pružné, průsvitné a křehké. Je to společenství různých druhů kvasinek a baktérií.

Blahodárné účinky:

Kefírový nápoj zamezuje shromažďování a hnití potravy ve střevech, odkyseluje organismus (i když je chuťově kyselý, vyvolává zásaditou reakci organismu), produkuje enzymy, které pomáhají uvolnit ve vodě nerozpustné látky, rozkládá těžce stravitelné látky (rozkládá například laktózu v mléce, a proto ti, pro které je mléko těžce stravitelné, nemívají s mléčným kefírem problémy). V trávicím traktu se dokáže vypořádat s různými nežádoucími přemnoženými kvasinkami, baktériemi a viry, stimuluje imunitní systém.

- reguluje obranné látky organismu

- léčí nemoci nervů

- léčí žaludeční a střevní onemocnění / průjem, zácpu /

- léčí choroby srdce a rozkládá cholesterol v cévách

- léčí onemocnění žlučníku, dvanácterníku a hojí vředy

- léčí ledviny a kontroluje močové cesty

- nemoci krve

- vyrážku, ekzémy

- houba vyvíjí antibiotika a hojí záněty organizmu / candida - kvasinky /

 

No a protože kefír zlepšuje imunitu a vitalitu organismu, tak se s jakoukoli chorobou lépe vypořádáme a spoustě nemocí se vyhneme. Navíc spousta chorob souvisí se špatným trávením a zácpami.

Příprava:

Dvě polévkové lžíce Tibetské houby se přelijí asi 1/4 litrem čerstvého  , nepasterizovaného tedy mrtvého, nesvařeného mléka (postačující množství pro jednu osobu). Výroba při pokojové teplotě trvá 24 hodin. Lze vyrábět i v lednici, ale taková výroba trvá asi týden. Při obou postupeh doporučuji co 12 hodin důkladně a opatrně zamíchat dřevěnou nebo plastovou lžící. Po 24 hodinách scedíme přes plastový cedník. Houbu, která zůstane na cedníku propláchneme pod studenou tekoucí vodou a vrátíme zpět do vypláchnuté sklenice. Opět pelijeme nesvařeným mlékem. Ve sklenici přikryté gázou, papírovým ubrouskem nebo třeba plastovým víčkem necháme odstát zase 24 hodin, při pokojové teplotě. To provádíme po dobu 20ti dnů.

Léčebná kůra:

Mléko pijeme každý večer před spaním. Po vypití už nic nejíme. Akorát si vyčistíme zuby, některé baktérie které zůstanou bez trávicích enzymů totiž kamarádí se zubními kazy. Nevynecháme žádný den. Po 20ti dnech učiníme desetidenní přestávku. Kůra se musí opakovat tak dlouho, dokud se nedostaví zřetelné a zřejmé zlepšení zdravotního stavu.

Uchování houby:

Houba v 10ti denní přestávce se dá uchovávat vypláchnutá ve sklenici s vodou v lednici. Nebo jí můžete dále množit v mléce. Dbejtte na to, aby houba byla vždy zallita mlékem nebo vodou, jinak zčerná a ztrácí po 25 dnech zdravotní účinky. Houba se nesmí dostat do styku s kovem. Zdravá houba se po 17 dnech zdvojnásobí. Pak tuto vzácnost můžete darovat známým, nebo třeba sousedům. Věc která slouží zdraví vždy udělá radost.

 

Houbu je nutné dobře proplachovat pod tekoucí vodou (nebát se na ni sáhnout rukou). Při špatném proplachování se začne na houbě vytvářet sliz! Pokud máte již na houbě sliz, takovéto mléko nedoporučuji pít. Mohlo by dojít k blesti břicha, popřípadě k průjmu. Mléko začnete pít až houbu zbavíte slizu. Tibetská houba se může také bez problémů mrazit.

 

Teď na závěr něco k tomu odkud kefír pochází.

Kefírová kultura pochází jednak z Kavkazských hor a taky z opatství v Tibetu (tamní kefírová  zrna nazývaná Tibetská houba jsou drobnější) a je snad 5000 let stará (kdo dnes zná přesné datum? a koho to vůbec zajímá?). Co se kavkazu týká, tak podle legendy daroval kefír příslušníkům ortodoxní církve Aláhův prorok, Mohamed. Kvůli pověře, že "Prorokova zrna" ztratí svojí moc a sílu, pokud by se ho zmocnili nevěřící, byl přísně střežen před cizinci a byl předáván z generace na generaci a pokládán za součást kmenového bohatství. Cizinci občas dostali ochutnat hotový nápoj, ale samotná kefírová kultura zůstávala tajemstvím. V devatenáctém století začali kefír zkoumat ruští doktoři a začali publikovat vědecké studie o pozitivních účincích kefíru. K získání kefírových zrn prý použili krásnou ženu, která měla obměkčit srdce kavkazského knížete a která po spoustě dobrodružství přivezla do Moskvy první krnek chrchlíků. Obyvatelé Kavkazu používali kefír pro uchování kozího, koňského nebo kravského mléka bez ledniček(mléko uchovávali v kožených vacích) a díky němu se dožívali extrémně vysokého věku (samozřejmě nejen díky němu). Některé nemoci, jako je tuberkulóza a rakovina, tam byly úplně neznámé.

 

Doufám, že vám tyto řádky poradí v pěstování a užívání této houby. Já osobně se cítím mnohem lépe a každý den se zná lepší. Odskoušela jsem první dávky po narození mé první dcery, která svou cestou na svět přinesla nemalé zdravotní komplikace. Sice jsem se ze všeho vylízala, ale pocit klidu a zdraví jsem opět ucítila až po užívání domácího kefíru.