Domácí jogurt, kefír a tvaroh

 

Domácí jogurt

Výrobu domácího jogurtu zvládne i úplně nezkušený člověk, pouze zapomoci své a žádného jogurtovače a podobných zařízení. :-)

Převařte litr kravského mléka - je jedno jakého, může být i "krabicové", ale lepší je mléko čerstvé. Odstavte a nechte schládnout zhruba na teplotu 40°C. Pak do něj vmíchejte zhruba 2 lžíce živého jogurtu. Živý jogurt je takový, který obsahuje živé bakterie - Activia, Selský jogurt Hollandia... je to v celku úplně jedno, hlavní je, aby obsahoval živé kultůry.
Nejdůležitější část toho všeho je udržet jogurt nejlépe při té teplotě 40°C. Já se přiučila od ostatních a dávám ho do trouby, kterou na chvíli zapnu. Až se nahřeje, tak ji vypnu, dám do ni jogurt a nechám do rána jogurt jogurtem (chce to tak 6-8 hodin). Někdy troubu zapnu ještě jednou, ale není to nutné. Ráno jogurt přendám do lednice a nechám ho tam asi tak 6 hodin "dojít". Odpoledne je hotový, krásně tuhý. Ani by nikdo nepoznal, že není z kelímku. :-)

Kdyby jste chtěli jogurtu přidělat, už můžete použít ten váš vyrobený doma a není nutné kupovat další na vmíchání do mléka.

Pokud se jendá o pejska, kromě jogurtu s nakrájeným ovocem na kousky, jsem se naučila dělat i novinku. Ovoce namixuju a dávám takzvaný ovocný domácí jogurt. Samozřejmě ne vždy to stihnu pejskovi dát a musím jogurt vyměnit třeba za tvaroh či sýr, neboť se přiznávám......občas ji to doslova sežeru. :-) Je to vskutku výborná záležitost. A pokud si to spočítáte, tak vás takto domácky připravený jogurt výjde levněji jak ho kupovat stále dokola.

 

Domácí kefír

 

S výrobou domácího kefíru jsem začala dříve, než jsme pejsky předělaly na "barfáky" . Kefír vyrábím za pomoci Tibetské kefírové houby, kterou můžu taktéž nabídnout k prodeji ( jedna dávka na 1/4 l mléka 60,- Kč). Více k této kefírové houbě a výrobě kefíru samotného, se věnuji v podstánce Tibetská kefírová houba.

 

 

Domácí tvaroh

Domácí tvaroh vyrábím za pomoci doma vyrobeného kefíru.

Hotový kefír dáme do hrnce a zahřejeme na 35°C - 40°C, ale musíme dávat dobrý pozor, aby se kefír nezačal vařit. Jakmile by se vám začal kefír vařit, tak je vše zničené a můžete začít znovu. Hotovou směs přecedíme přes plínku nebo nějakou podobnou hustou tkaninu. Dobré je nechat to třeba i přes noc někde v chladu pořádně vykapat.

Domácí tvaroh pak může použít obvyklím způsobem. Buďto ušlehat na slano s bilinkami, nebo rozmixovat s ovocem. To už nechám na každého fantazii, ale je možné s ním dělat naprosto všechno. :-)